KLDR neuvedla datum plánovaného vypuštění satelitu, oznámila pouze, že to pro zemi bude významný krok na cestě mezi mocnosti. Stanice BBC upozornila, že už v roce 1998, kdy komunistický režim vyzkoušel raketu Teapodong-1, tvrdil, že na oběžnou dráhu vypustil satelit.

Start rakety, která má satelit vynést, se plánuje z odpalovacího zařízení Musudan-ri na severovýchodě země, kde KLDR v roce 2006 otestovala střelu dlouhého doletu Taepodong-2. Test se ale nezdařil. Jihokorejci potvrdili, že satelity zaznamenaly u základny zvýšenou aktivitu. Spolu s Američany se domnívají, že se schyluje ke zkoušce číslo dvě. USA se obávají, že raketa může mít dolet až 6700 kilometrů a bude tedy schopná zasáhnout Aljašku či Havaj.

Jihokorejská vláda v pondělí zveřejnila zprávu, která tvrdí, že KLDR loni rozšířila své armádní programy, zmodernizovala výcvik zvláštních jednotek, rozšířila námořnictvo, posílila ponorky, vyvinula nová torpéda a raketu středního doletu schopnou zasáhnout třeba americké základny na Guamu.