Budou-li skleníkové plyny přibývat dosavadním tempem ještě čtyři desetiletí, zvýší se teplota planety o dva stupně proti době, kdy začínala průmyslová revoluce. To přivede svět na pokraj katastrofy, způsobí bezprecedentní záplavy a vlny veder, uvádí se ve studii britského Ústavu strojního inženýrství. Podle ní lze čekat, že v roce 2050 začne tát ledový příkrov Grónska.

Počítačový model vývoje na dalších tisíc let, který ústav vypracoval, ukázal, že teploty se budou dále zvyšovat, kolem roku 3000 už z grónského ledu moc nezbude a podstatně se změní cirkulace vod v Atlantském oceánu.

Ryby se budou stěhovat

Studie Východoanglické univerzity z Norwiche uvádí, že oteplování vod by mohlo do roku 2050 způsobit vyhynutí početných druhů ryb v tropických a v subpolárních oblastech a vyvolat "rozsáhlou redistribuci" rybích druhů. Velká část z nich by se měla přesouvat na sever v průměru o 40 kilometrů za desetiletí.

Vytěžit by z toho mohly arktické oblasti Norska, ale v subpolárních a tropických oblastech a v napůl uzavřených mořích by s sebou klimatické změny měly přinést vyhynutí mnoha místních druhů, uvádí se ve studii.

Podle ní by se to dotklo většiny rozvinutých zemí. V severních mořích by se podle ní do roku 2050 měl mimo jiné snížit stav tresek o pětinu a rybolov na východním pobřeží Spojených států by měl zaznamenat pokles o 50 procent.