K dalším pozvaným hostům patří britský premiér Gordon Brown a jeho italský kolega Silvio Berlusconi. Pozvaná německá kancléřka Angela Merkelová se omluvila. Pozván byl i předseda turecké vlády Recep Tayyip Erdogan, protože jeho země má v dosavadní snaze o příměří konstantní roli. Nebyl pozván izraelský premiér Ehud Olmert, řekl AFP diplomatický zdroj.

Účastníci summitu, který má začít v neděli odpoledne, se mají pokusit nalézt možné způsoby pro dosažení příměří. Pokud ale do té doby Izrael přistoupí k jednostrannému zastavení bojů, o němž bude bezpečnostní kabinet židovského státu jednat v sobotu večer, obsah schůzky se podle západních diplomatů může výrazně změnit.

Hamás by jednostranné příměří nerespektoval

Zástupci militantního hnutí Hamás, které Gazu spravuje, nicméně dali najevo, že by jednostranné příměří vyhlášené Izraelem nerespektovali. Požadují uzavření dvoustranného příměří, které by zahrnovalo i otevření hraničních přechodů do Gazy.

Mubarak také v televizním projevu znovu vyzval Izrael k ukončení bojů v Gaze. "Požaduji, aby Izrael okamžitě zastavil vojenské operace. Od jeho vůdců žádám okamžité a bezpodmínečné příměří a plné stažení izraelských jednotek z pásma," řekl.

Prezident nicméně jednoznačně odmítl možnost, že by na egyptském území byli rozmístěni mezinárodní pozorovatelé, kteří by hlídali hranice Gazy a dohlíželi na to, že tudy nejsou pašovány zbraně do palestinské enklávy. "Egypt nikdy nepovolí přítomnost zahraničních pozorovatelů na svém území," prohlásil Mubarak. "To je červená linie a já nedovolím, aby byla překročena," dodal.

Izraelská ofenziva v Gaze si za tři týdny vyžádala 1150 palestinských a 13 izraelských obětí. Egypt se snaží zprostředkovat mírová jednání mezi oběma stranami konfliktu, zatím se mu ale nepodařilo dojednat příměří.