"Jakékoli rozhodnutí o přijetí (vězňů) do Austrálie se bude posuzovat případ od případu," řekl mluvčí premiéra Kevina Rudda. "Všechny schválené osoby přicházející do Austrálie by se rovněž musely podrobit našim přísným právním požadavkům," dodal.

Podle The Australian byla Austrálie jednou ze stovky zemí, které americká vláda za poslední rok v souvislosti si případným přijetím vězňů z Guantánama oslovila. Ochotu přijmout vězně z Guantánama vyjádřilo v pátek Španělsko.

Podmínkou Madridu je, že se mu podaří přijmou dohodu s ostatními státy Evropské unie. Přijetí vězňů jsou z evropských zemí nakloněny i Portugalsko a Německo, naopak Nizozemsko, Švédsko a Dánsko tuto možnost odmítly Věznicí na Guantánamu prošlo od roku 2002 asi 800 lidí, dosud jich tam je zadrženo na 250.

Přibližně 60 z nich bylo zproštěno všech obvinění ale americké úřady je nechtějí vydat do zemí jejich původu kvůli obavám, že by zde propuštění vězni byli pronásledováni. Některé státy také odmítly své zadržované občany přijmout s tím, že představují bezpečnostní riziko.

Ve věznici na Guantánamu na Kubě Spojené státy zadržují osoby podezřelé z ze spáchání teroristických akcí nebo z příslušnosti k mezinárodní teroristické síti Al-Kajda. Washington zadrženým nepřiznává status válečných zajatců podle ženevské konvence, ale označuje je za "nepřátelské bojovníky", což podle americké interpretace umožňuje zadržovat je bez soudu a bez přístupu k právníkům.

Organizace na ochranu lidských práv USA kvůli věznici kritizují, podle nich je řada zadržovaných na Guantánamu vystavena mučení a nelidskému zacházení. Příští americký prezident Barack Obama oznámil, že chce kontroverzní věznici do dvou let uzavřít.