Egyptské lodi prý přispěchala na pomoc německá fregata Karlsruhe, jež proti pirátům vyslala vrtulník. Při akci v Adenském zálivu bylo zatčeno šest somálských pirátů, kteří však byli posléze na pokyn německé vlády propuštěni. Němečtí diplomaté BBC řekli, že piráti by byli zadrženi jen v případě, pokud by chtěli poškodit německé cíle.

Německý parlament minulý týden schválil misi, která má u Afrického rohu podpořit první námořní operaci EU s názvem Atalanta. Do boje proti pirátům tak Německo nasadí až 1400 mužů a právě fregatu Karlsruhe.

Do zásahů proti pirátům řádícím u somálských břehů se podle agentury Reuters patrně zapojí i Japonsko. Japonský premiér Taró Aso dal ministrovi obrany Jasukazu Hamadovi pokyn, aby uspíšil debaty o tom, jak by se mohly ozbrojené síly země zapojit do boje proti pirátství, řekl reportérům vládní mluvčí.

Vyslání armády na tuto misi by se z právního a diplomatického hlediska mohlo pro Japonsko, jehož vojenské aktivity v zámoří tvrdě omezuje pacifistická ústava z období po druhé světové válce, stát tvrdým oříškem.

K somálským břehům dnes podle agentury AP zamíří také čínská válečná plavidla s příslušníky speciálních sil na palubě, vybavená raketami a vrtulníky. Je to vůbec poprvé, co Čína vyslala na misi lodě, které by se mohly zapojit do bojů tak daleko od jejích teritoriálních vod.

Somálské vody a jejich okolí už křižují také vojenská plavidla zemí NATO a Evropské unie a také Spojených států, Indie a Ruska.