„Kolem půlnoci na čtvrtek jsme dostali rozkaz postavit silniční zátaras, protože podezřelý vůz Škoda se snažil dostat z okolí Nariman Housu (sídlo Chabad Lubavič). Po nějaké době jsme si škodovky všimli a dali signál, aby zastavila,“ líčil deníku Times of India policista Baškar Kadam.

Auto značky Škoda Laura, což je ve skutečnosti modifikovaná Octavia vyráběná v Indii, zastavilo asi 40 nebo 50 metrů od zátarasu. Policisté vyzvali posádku, aby zhasla reflektory. „Odmítli to udělat. Místo toho ostříkli vodou přední sklo a zapnuli stěrače. Nevěděli jsme, kdo je vevnitř. Náhle auto popojelo a znovu zastavilo. Otevřely se přední levé dveře a za nimi se kryl muž, který je měl jako štít. Pak po nás začal pálit,“ popsal dramatické chvíle policista.

K palbě se přidal druhý muž ve voze, který střílel okénkem. Byl to Azav Amir Kasab, jenž je v některých médiích uváděn jako Adžmal Amir Kamal. S Ismailem se urputně bránili - zastřelili mimo jiné policejního inspektora a těžce zranili velitele protiteroristické jednotky. Po zhruba pětiminutové přestřelce byl jeden z teroristů usmrcen. Osamocený Kasab dostal zásah do ruky, přestal střílet a zhroutil se na silnici.

Žebral o život

Když se k němu policisté opatrně přiblížili, předstíral, že je mrtvý. Když se nepatrně pohnul, vrhl se na něj přihlížející dav chodců a začal ho nemilosrdně bít. Tloukli ho vším, co jim přišlo pod ruku, a dokonce mu přerazili o záda několik holí. „Útok byl tak divoký, že se zdálo, že to nemůže přežít,“ napsal deník The Sun.

Reportér australského serveru News.com.au dokonce napsal, že lynčujícímu davu veleli policejní důstojníci. Nakonec ale jeden z nich zakročil a nechal zbitého Kasaba dopravit do nemocnice.

Zde se z krvelačného zabijáka stal beránek. Ačkoli jeho zranění nebylo smrtelné, prosil lékaře o citlivé zacházení. „Prosím, já nechci umřít,“ opakoval.

Jeho chování se ale změnilo po příchodu vyšetřovatelů, kteří okamžitě zahájili výslech. „Ten byl tak intenzívní, že v jednu chvíli prosil policisty a lékaře, aby s ním skoncovali. ,Řekl: Teď už žít nechci',“ napsal server Asianewsnet.

Čtěte také:
Teror v ulicích Bombaje: Útočníci stříleli lidi
Vojáci osvobodili bombajský hotel
Rukojmí v Tádž Mahálu osvobozeni
Indická komanda zakročila předčasně
Teroristů bylo víc, z nalezené lodi se volalo do Pákistánu
Cílem bylo 5 000 mrtvých, hotel měl varovné signály