Vyslání sondy je důležitým krokem pro Indii, která se snaží držet krok s úspěšnějšími asijskými státy. "Poprvé letíme k Měsíci. Číně se to podařilo před námi, ale nyní se ji pokusíme dostihnout, překonat onu propast, která mezi námi zeje," uvedl šéf Indické organizace pro výzkum vesmíru (ISRO).

Půl druhé tuny těžká družice indické výroby vzlétla k Měsíci v ranních hodinách ze základny ve státě Ándhrapradéš. Hlavním cílem expedice je pátrat po heliu 3, izotopu, který je na Zemi velmi vzácný a který by jako surovina využívaná při jaderné fúzi mohl být důležitým zdrojem energie v budoucnosti.

:. Družice Čandrájan-1 odstartovalaz kosmického střediska Šríharikota na jihovýchodě země.foto: ČTK/AP

Předpokládá se, že na Měsíci je ho až desetitisíckrát více než na Zemi, a řada expertů pokládá jeho těžbu na Měsíci a jeho dopravu na Zemi za ekonomicky efektivní i při současných nákladech, o nichž se dá předpokládat, že časem klesnou.

V plánu je i 3D atlas

Napájena jedním solárním panelem vynese sonda k měsíci pět výzkumných zařízení indické výroby a šest cizí produkce. Je mezi nimi i 30kilogramová sonda, která přistane na povrchu Měsíce, aby odebrala vzorky prachu.

Družice Čandrájan 1 (v sanskrtu „měsíční plavidlo“) bude také shromažďovat data pro trojrozměrný atlas lunárního povrchu.

Celý projekt stojí v přepočtu asi 1,5 miliardy korun.