Podle Reuters se Pchjongjang snaží o obnovu provozu v Jongbjonu. Ve středu navíc varovala Jižní Korea, že komunistický sever usiluje o výrobu jaderné hlavice. Dříve ve stejný den odpálila KLDR dvě rakety středního doletu do Žlutého moře a podle Soulu na svém západním pobřeží rozmístila více než desítku dalších. 

Severokorejský jaderný program je trnem v oku jejích sousedů a Západu už léta. V červnu KLDR, která se v rámci šestistranných jednání s USA, Čínou, Ruskem, Japonskem a Jižní Koreou zavázala ukončit svůj jaderný program, demonstrativně odstřelila chladicí věž reaktoru v Jongbjonu. V září ale začala s obnovou zařízení vyrábějícího plutonium, které je nutné pro sestrojení jaderné bomby.

Před dvěma týdny navíc nechal Pchjongjang odstranit monitorovací kamery a pečeti MAAE z reaktoru v Jongbjonu a informoval inspektory, že se chystá vrátit do něj nukleární materiál.

Profil: Jaderný komplex v Jongbjonu

KLDR svůj krok zdůvodnila tím, že USA nesplnily svůj závazek ze šestistranných jednání a nevyškrtly ji ze svého seznamu zemí podporujících terorismus. Podle japonské agentury Kjódó dnes ale Washington informoval Tokio, že Severní Korea bude ze seznamu odstraněna do konce října.

Vymazání KLDR z amerického seznamu zemi mimo jiné umožní žádat o půjčky u mezinárodních institucí.