"Pokud vše půjde podle plánu, měl by se výstup do volného vesmíru realizovat v sobotu v 16:30 čínského času," uvedl mluvčí čínského vesmírného programu Wang Čao-jao na páteční tiskové konferenci s tím, že událost bude vysílána televizí v přímém přenosu. "Tato doba se ale může změnit v závislosti na připravenosti vybavení a posádky," dodal.

"Nejhorším scénářem pro mě je, že bych se stal skutečným astronautem, tedy že bych se nikdy nevrátil zpátky do rakety, až ji opustím," zažertoval Čaj Č'-kang pro list China Daily před startem. Vzápětí ale dodal, že je vyloučeno, že by se po výstupu nevrátil.

Čínští tchajkonauti na palubě kosmické lodi Šen čou VIIČínští tchajkonauti na palubě kosmické lodi Šen čou VIIfoto: Reuters

Velitel mise Cchuej Ťi-ťün v úterý informoval, že tchajkonaut, což je čínské označení astronauta, by měl loď opustit zhruba na 40 minut v momentě, kdy bude přelétat nad Čínou. Loď nyní krouží ve výšce 343 kilometrů nad Zemí, kterou obletí jednou za 90 minut.

Loď Šen-čou-VII odstartovala z odlehlého pouštního kosmodromu ve čtvrtek. Třetí pilotovaná mise je součástí programu, který má předvést vyspělost čínských technologií a jehož cílem je v roce 2022 dopravit člověka na Měsíc.

Start sledovaly v přímém televizním přenosu milióny Číňanů. Let dominuje všem čínským sdělovacím prostředkům a zastínil i zprávy o problémech se závadným mlékem, po jehož požití onemocnělo 50 000 kojenců.

Let tříčlenné posádky má trvat 68 hodin. Loď má přistát v neděli ve Vnitřním Mongolsku.