Žďárek se stal jednou z více než pěti desítek obětí sobotního teroristického útoku na luxusní hotel v pákistánské metropoli Islámábádu.

Do armádního airbusu, který původně letěl do Afghánistánu se zásobami pro české vojáky, byla rakev naložena v pondělí po poledni středoevropského času s vojenskými poctami na letecké základně Čaklala. Pákistánská vláda předtím České republice nabídla, že pokud by nemohla dopravit ostatky velvyslance vlastními silami, poskytla by svůj speciál, uvedlo ministerstvo zahraničních věcí.

"Smrt velvyslance je nesmírně smutná a tragická záležitost," řekl na tiskové konferenci po jednání vlády Topolánek. Letadlo by podle něj mělo přistát přibližně ve 20:45. Klausovu účast při příletu potvrdil jeho mluvčí Radim Ochvat.

Rakev s ostatky českého velvyslance v Pákistánu letí domů

Bílou rakev pokrytou českou státní vlajkou nesli v Islámábádu vojáci. Vyprovázely ji veškeré vojenské pocty za zvuku armádního orchestru.

Rakev s ostatky velvyslance:.Rakev s ostatky velvyslancefoto: Reuters/Faisal Mahmood

Ivo Žďárek byl jednou z 57 obětí sobotního atentátu na pákistánský hotel Marriott. Útok si vyžádal i životy dalších cizinců včetně dvou amerických vojáků, jednoho Vietnamce a zřejmě také dánského diplomata.

Rakev s ostatky velvyslance nesou vojáci.:.Rakev s ostatky velvyslance nesou vojáci.foto: Reuters/Faisal Mahmood

Žďárkova smrt podle Topolánka ukazuje, že ani úřad velvyslance není jednoduchý. "Jeho rodiny je mi líto," dodal.