Mluvčí Abbás potvrdil, že velitelé mají za úkol zabránit dalším podobným útokům směřujícím z Afghánistánu na pákistánské území. Pokud (americké) jednotky zjevně překročí afghánsko-pákistánské hranice na zemi i ve vzduchu, pákistánské ozbrojené síly země na mě mají zahájit palbu. "Žádná invaze (do Pákistánu) nebude tolerována," zdůraznil Abbás na adresu amerických vojáků v Afghánistánu.

Brzo ráno v pondělí pákistánští pohraničníci střelbou do vzduchu zahnali americké výsadkáře, kteří se pokoušeli proniknout z afghánské provincie Paktika do pákistánského Jižního Vazíristánu. Dvojici transportních vrtulníku Chinook doprovázelo sedm bitevních helikoptér.

Islámabád později popřel, že by za střelbou na spojenecké vojáky byly pákistánské ozbrojené síly. Naznačil, že zřejmě šlo o palbu ze strany rebelů. Původně se uvádělo, že stříleli pohraničníci.

Pákistánské úřady rozhodně nesouhlasí se snahou amerických jednotek zasahovat z Afghánistánu proti povstaleckým úkrytům v Pákistánu a v poslední době to Islámábád dal několikrát jasně najevo. Jde o reakci na incident ze 3. září, kdy americké jednotky zaútočily v Jižním Vazíristánu proti údajným povstalcům, kteří toto kmenové území používají jako nástupiště k akcím v Afghánistánu, a zabily přitom asi dvacítku civilistů. Útok vyvolal v Pákistánu široké pobouření a podnítil vládu, aby ve Washingtonu tvrdě protestovala.

Velení americké armády ale útoky na pákistánské straně hranic požaduje. Chce zasáhnout úkryty radikálů, kteří bojují v Afghánistánu a v Pákistánu mají zázemí. V Afghánistánu se nemaří vítězit.