Na přehlídce chyběl severokorejský předák Kim Čong-il a zahraniční média znovu spekulují, že je vážně nemocný. Podle jednoho japonského profesora je dokonce mrtvý.

Slavnostní vojenská přehlídka na pchjongjanském náměstí:. Slavnostní vojenská přehlídka na pchjongjanském náměstífoto: Reuters/KyodoSeverokorejská obdoba spartakiády:. Severokorejská obdoba spartakiádyfoto: Reuters/KCNA     foto: Reuters/Kyodo    foto: Reuters/Kyodo

Oslavy vzniku státu se konaly na několika místech KLDR. Hlavní přehlídka se uskutečnila na Kim Ir-senově náměstí v Pchjongjangu. Už den před přehlídkou přivezla armáda do severokorejské metropole velké množství zbraní a shromáždila zde tisíce vojáků.

Slavnostně vyzdobený stadión v Pchjongjangu. :. Slavnostně vyzdobený stadión v Pchjongjangu. "Vlast je snem věčného života," hlásá slogan.foto: Reuters/KCNA

Kladení věnců u pomníku padlých revolucionářů:. Kladení věnců u pomníku hrdinůfoto: Reuters/KCNA

KLDR byla vyhlášena 9. září 1948 a zcela ji ovládl hrdina protijaponského odboje Kim Ir-sen. V čele státu byl až do své smrti v roce 1994 a zavedl v zemi jeden z nejrepresivnějších režimů světa, který kontroluje společenský i soukromý život obyvatel Severní Koreje. Po Kim Ir-senovi převzal moc v KLDR jeho syn Kim Čong-il, což byl první zaznamenaný případ dědičného předání moci v komunistickém státě.