Bouře Hanna postihla na Haiti přes 600 000 lidí, kteří podle OSN budou potřebovat pomoc. Přívalové deště, které po několik dnů zemi sužovaly, zaplavily řadu míst a vyhnaly z domovů desetitisíce lidí.

Některé oblasti jsou odříznuty od světa a prozatím se do nich nepodařilo dostat ani záchranářům. Koordinátor humanitární pomoci OSN Joel Boutroue pro BBC prohlásil, že jen v okolí města Gonaives, které patří mezi nejpostiženější, bude potřebovat pomoc na 250 000 lidí. Situace zde začíná být kritická.

Ve zničených oblastech je akutní nedostatek pitné vody i potravin. Hygienické podmínky navíc ztěžuje množství uhynulých hospodářských zvířat, která neměla před řádění přírodního živlu kam utéct.

Možná udeří i hurikán Ike a bouře Josephine

Hurikán Ike, který se zformoval nad Atlantikem a je ještě nebezpečnější než Hanna, již dosáhl síly čtvrtého stupně a pohybuje se asi 800 kilometrů severovýchodně od Závětrných ostrovů. Podle meteorologů zatím nelze říci, zda ohrozí pevninu.

 foto: Novinky/Ondřej Lazar Krynek

Za hurikánem Ike se již formuje další tropická bouře Josephine, která zatím nedosahuje velké síly. V letošní sezoně hurikánů se počítá s tím, že se vytvoří 14 až 18 bouří. Josephine je desátá. Rekordní sezonou byl rok 2005, kdy se vytvořilo 28 bouří, mezi nimi také ničivý hurikán Katrina.