Severní Korea začala s demontáží komplexu loni v listopadu. Stalo se to na základě mezinárodních dohod, které slibují KLDR politické ústupky a hospodářskou pomoc výměnou za ukončení jaderného programu.

Již koncem srpna Severní Korea oznámila, že zastavuje demontáž svých jaderných zařízení. Současné počínání Severokorejců souvisí s neochotou USA vymazat KLDR ze seznamu zemí podporujících terorismus, pro který se vžil termín "osa zla". Washington však trvá na tom, že KLDR musí nejdříve odstavit veškerá svá jaderná zařízení.

Město Jongbjon se nachází asi 100 kilometrů severně od Pchjongjangu v provincii Pchjonan pukto. V přísně střeženém komplexu otevřeném v roce 1964 je soustředěno několik jaderných provozů.

Realizace dohod z loňských šestistranných rozhovorů, kterých se vedle KLDR zúčastnila ještě Jižní Korea, USA, Čína, Japonsko a Rusko se proto znovu odkládá i přesto, že v červnu došlo v Jongbjonu ke zbourání chladící věže, což pozorovatelé označovali za vstřícné gesto ze strany severokorejského režimu.