Tragédie začala, když 18. srpna v Nepálu přehrada na řece Saptakoši neudržela přívaly vody, protrhla se a řeka, která se v Indii nazývá Kosi se v Biháru vylila ze břehů. Valila se přitom novým korytem ležícím 120 kilometrů východně od původního.

:.Zaplavená cesta v Bihárufoto: ČTK/AP

V Indii má katastrofa gigantický rozměr a nedaří se ji zvládat. Tisíce vesnic se ocitly pod vodou. Počet obětí není definitivní, protože do řady odlehlých oblastí se nedostala ani armáda, kterou vláda v oblasti nasadila. K evakuaci nasadila 800 vojenských člunů.

Evakuovaní Indové v táborech mají jen podomácklu vytvořené přístřešky. :.Evakuovaní Indové v táborech mají jen podomácklu vytvořené přístřešky. foto: Reuters/Rupak De Chowdhuri

V řadě oblastí už propukly střety o místa na evakuační lodě nebo o shazované potraviny, jichž sice zoufale nestává. Vláda už zřídila 182 nouzových táborů pro 114 tisíc lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou. Vzhledem k rozsahu katastrofy je to však zoufale málo.

Obyvatel Biháru s dítětem čeká na záchranu.:.Obyvatel Biháru s dítětem čeká na záchranu.foto: Reuters/Rupak De Chowdhuri

V táborech navíc chybí lidé, kteří by měli na starosti organizaci a rozdělování humanitární pomoci. Dobrovolníci ani nevědí, jak rozdělovat pomoc, kterou už dopravily nákladní automobily.

Jeden z táborů pro evakuované obyvatele Biháru :.Jeden z táborů pro evakuované obyvatele Biháru foto: Reuters/Rupak De Chowdhuri

V Nepálu se ocitlo bez střechy nad hlavou asi 50 000 lidí. Více než tisíc domů bylo zcela zničeno. Stovky lidí navíc postihly nakažlivé nemoce, zejména zápaly plic a úplavice. Nepál škody odhaduje na 14,25 miliónu dolarů.