V posledních dvou letech se prý Zardárí potýkal nejen s posttraumatickým stresem a silnými depresemi, nýbrž i s demencí. Vyplývá to z lékařských záznamů o muži, který je nyní spolupředsedou největší pákistánské strany, PPP.

Nynější prezidentský kandidát strávil kvůli úplatkářství jedenáct z posledních dvaceti let ve vězení. Tvrdí, že tam byl i mučen. V lékařské zprávě uvádí newyorský psychiatr Philip Saltiel, že následkem věznění Zardárí stále trpí „emoční nevyrovnaností“ a má problémy se soustředěním i s pamětí. „Přinejmenším rok nepředpokládám žádné zlepšení,“ napsal psychiatr v březnu 2007.

Jiný newyorský expert, Stephen Reich, tvrdí, že jeho klient si nepamatuje datum narození své ženy a dětí, přemýšlí o sebevraždě a opakovaně se projevuje jako bojácný.

Expertízy využil Zardárí jako argument pro odklad procesu před britskými soudy. U nich ho kvůli korupci zažalovala pákistánská vláda, která se snaží získat část z jeho britských majetků. Nyní politikovo okolí tvrdí, že je v pořádku a fit pro novou funkci.

Dvousetmilionový Pákistán je jadernou zemí, která má vážné ekonomické problémy i potíže se zvládáním islámského radikalismu. Řada expertů tvrdí, že se tady skrývají Usáma bin Ládin a další činitelé al-Kajdá. Politickou situaci zkomplikoval úterní odchod druhé největší strany PML-N z koalice, která minulý týden sesadila prezidenta Parvíze Mušarafa.