Třiatřicetiletý Neil vyučoval od roku 2000 v několika zemích jihovýchodní Asie angličtinu. V té době podle vyšetřovatelů zneužíval v Thajsku, v Kambodži a ve Vietnamu mladé hochy, z nichž některým bylo méně než deset let. Počet zneužitých chlapců šel podle různých zdrojů až do desítek.

Rekonstruovaná podobizna Christophera Neila, který zveřejňoval své snímky na internetu poté, co je digitálně rozmazal. Fotografii rozšifrovali němečtí specialisté, Interpol pak požádal o pomoc při pátrání veřejnost.foto: ČTK/AP
Páteční verdikt se podle AFP mimo jiné týkal sexuálního zneužívání třináctiletého Thajce a jeho devítiletého bratra. Za to mu původně hrozilo šest a půl roku ve vězení, soud ale nakonec vzal v potaz jeho přiznání a trest zkrátil na polovinu. Neil podle AFP rozsudek nijak nekomentoval a s úsměvem na tváři opustil soudní síň.

:. Christopher Paul Neil u soudufoto: ČTK/AP/Apichart Weerawong

O rozhodující průlom v pátrání po tomto pedofilovi, známému na internetu pod přezdívkou Nico, se zasloužil německý Spolkový kriminální úřad (BKA). Nico vystavil na internetu přes 200 fotografií s pedofilní tématikou, na kterých sám vystupoval. Jeho obličej byl na záběrech digitálně rozmazaný, expertům BKA se ho ale podařilo rozšifrovat a v médiích se pak objevila jeho skutečná podoba. Krátce poté Interpol kontaktovalo přes 350 lidí z celého světa.

Thajské úřady Neila zadržely poté, co byl poznán na záběrech bezpečnostních kamer z letiště v Bangkoku, kam přiletěl z Jižní Koreje. Na záběrech byl k poznání, přestože si oholil hlavu a nasadil brýle.