Rozhodnutí nejvyššího soudu v Austrálii znamená, že původní majitelé budou moci bránit lidem v užívání přílivového pobřežního pásma ležící mezi hranicí nejvyššího přílivu a odlivu.

Rozsudek bude mít dopad především na rybáře působící na plážích a v přílivových úsecích řek na území o rozloze asi 90 000 kilometrů čtverečních v Severním území.

"Je to zásadní vítězství pro původní vlastníky a čekali jsme přes 30 let, aby naše právo bylo zákonem uznáno," prohlásil předseda rady pro Severní území Wali Wunungmurra. Zdůraznil, že Austrálci nechtějí bránit komerčnímu ani rekreačnímu rybolovu v oblasti. Připustil nicméně, že zřejmě ale bude zaveden systém povolenek pro využití pásma.

"Nyní budeme muset projednat spoustu věcí, na nichž se neshodujeme," dodal Wunungmurra s tím, že původní vlastníci se nebudou snažit uplatňovat nově nabytá práva dříve než za 12 měsíců.

Premiér Kevin Rudd již oznámil, že vládní právníci zvažují, jaké dopady bude mít toto rozhodnutí. Dodal, že dává v takto citlivé otázce přednost „spravedlivé a citlivé“ dohodě.

Precedens pro další spory

Odborníci na právo upozornili, že rozhodnutí soudu by mohly následovat podobné žádosti v dalších částech Austrálie, ačkoliv bude zřejmě zapotřebí přezkoumat případ od případu. "Z morálního hlediska další Austrálci budou moci argumentovat, že pokud tato práva byla přiznána Aboriginům v Severním území, pak mohou být poskytnuta i jinde," poznamenal Jon Altman z Australské národní univerzity.

Na základě federálních pozemkových zákonů z roku 1976 byla domorodým Austrálcům vrácena asi polovina plochy Severního území, a to včetně většiny pobřeží.

Potomci původních obyvatel australského kontinentu bojovali u soudů za svá územní práva desítky let, přičemž záležitost se hnula kupředu v 90. letech, kdy nejvyšší soud zvrátil prohlášení, že Austrálci neměli žádná pozemková práva, když v roce 1788 bílí osadníci do země přijeli.