„Přesunuli jsme peníze, abychom pomohli demokraticky zvolené pákistánské vládě v boji proti společnému nepříteli,“ řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Gonzalo Gallegos. Vysvětlil, že šlo o žádost pákistánské vlády, která čelí „hrozivé krizi kvůli růstu cen paliva potravin“. Podle něj chce pákistánská vláda kvůli veřejnosti raději utratit peníze za palivo a potraviny, a proto požádala USA, aby ji pomohly s modernizací.

Podpora modernizace pákistánských strojů F-16 z peněz na boj proti terorismu, je ale zákonodárci v demokraty ovládaném Kongresu kritizována. Podle nich se Pákistán místo na boj proti radikálům v kmenových oblastech zaměří na soupeření se svým dlouholetým rivalem Indií.

Proto se k žádosti americké ministryně zahraničí Condoleezzy Ricoevé na přesun peněz staví skepticky. Kongres loni schválil 300 miliónů pro Pákistán na boj s terorismem, a nyní by většina částky měla jít na modernizaci letadel.

Nita Loweyová, která vede podvýbor Sněmovny reprezentantů pro zahraniční operace, požaduje vysvětlení, jak budou tyto stíhačky používány v boji s teroristy. Údajně podnikají průzkumné lety při afghánsko-pákistánských hranicích. Gallegos žádost zdůvodňuje tím, že stroje mají být modernizovány k tomu, aby mohly podnikat tyto lety i v noci.

USA od roku 2001 poskytly Pákistánu na boj s terorismem šest miliard dolarů. Mnohé však zřejmě byly pákistánskou stranou použity pro jiné účely, neboť Islámábád použití nezdokumentoval. Některé šly na modernizaci výzbroje.