Během mše před téměř 400 000 poutníky také prohlásil, že svět potřebuje obnovu. Nedělní mše je závěrem papežova téměř týdenního pobytu v Austrálii, kam přicestoval na katolické Světové dny mládeže.

Papež na místo přiletěl helikoptérou a desítky tisíc věřících mu připravily přivítání hodné hudební hvězdy, mávali vlajkami a vykřikovali Benediktovo jméno.

"V tolika našich společnostech se ruku v ruce s materiální hojností šíří duchovní poušť: vnitřní prázdnota, nepojmenovaný strach a tichý pocit zoufalství," prohlásil papež ve svém kázání.

Papež se dočkal uvítání jako hudební hvězda.foto: ČTK/AP

Jednaosmdesátiletý Benedikt XVI. zdůraznil, že je na nové generaci křesťanů, aby "budovala svět, ve kterém boží dar života je vítán, uznáván a chráněn, a ne odmítán, přijímán se strachem jako hrozba a ničen". Cílem prý je "nový věk, ve kterém naděje osvobozuje od povrchnosti, apatie a sebestřednosti, které zabíjejí duši a otravují mezilidské vztahy".

Na mši, která se konala na hipodromu v Sydney, čekalo přímo na místě celou noc asi 200 000 věřících z celkem více než 150 zemí. Ráno se k nim přidalo dalších zhruba 150 000 lidí. I tak ale účast skončila za očekáváním pořadatelů, kteří počítali až s půl miliónem účastníků. Mše se zúčastnily také tři tisícovky kněží, 420 biskupů a 26 kardinálů.

Věřící se snaží dotknout se ruky Beneditka XVI.foto: ČTK/AP

Dnešní slavnostní mší skončily týden trvající Světové dny katolické mládeže, jichž se účastnily desetitisíce mladých katolíků, jeptišek a kněží z celého světa. Mezi účastníky bylo i 220 Čechů. Papež během uplynulých dní sloužil několik mší, setkal se s australskými politiky i zástupci původních obyvatel kontinentu. Veřejně se také omluvil obětem sexuálního zneužívání katolickým duchovenstvem v Austrálii.

Příští Světové dny katolické mládeže se uskuteční v roce 2011 v Madridu, potvrdil Benedikt XVI. Papež se na zpáteční cestu do Říma vydá v pondělí.