Oznámení hlavního žalobce Luise Morena-Ocampa se očekávalo. Súdánská vláda předem varovala, že krok podkope mírový proces v Dárfúru. Tříčlenné soudní porotě potrvá nejméně šest týdnů, než rozhodne o vydání zatykače.

Súdán ICC neuznává. Loni například odmítl vydat soudu ministra vnitra a humanitárních záležitostí Ahmada Harúna a velitele milicí Alí Muhammada Alí Abdara Rahmána.

V Dárfúru zemřelo za posledních pět letech odhadem na 300 000 lidí. Dva milióny lidí opustily domovy. Podle Morena-Ocampa se na organizované násilné kampani proti tamním civilistům podílí celý státní aparát. V regionu působí 9 000 příslušníků sil OSN a Africké unie (Unamid).

Mírové síly připraveny na evakuaci

Před pondělním vystoupení Morena-Ocampa zvýšilo velení mise bezpečnostní výstrahu na čtvrtý stupeň, který připravuje jednotky na eventualitu evakuace. Představitelé OSN se obávají, že zpráva z Haagu povzbudí protivládní síly na jihu a západě k útokům.

Boje v Dárfúru jsou pokračováním občanských válek, které se novodobými dějinami země od vyhlášení nezávislosti v padesátých letech táhnou jako červená nit. Rebelové tam povstali v roce 2003. Postavili se jim arabské milice džandžauí, které čelí nařčení z etnických čistek. Podporovat je má vláda. Ta to odmítá.

ICC vznikl v roce 2002 jako první světový stálý tribunál pro válečné zločiny.