Podle nemocničních zdrojů je mezi mrtvými z prvního útoku 13 mužů a osm žen. Nálož vybuchla v době ranní špičky na jižním předměstí Moratuva. Odpálena byla na dálku. Pasažéry autobusu byli hlavně lidé, kteří jeli do práce. Podle svědků zůstala v autobusu těla obětí roztrhaná šrapnelovou náloží, což by nasvědčovalo použití nadzemní miny typu claymore, jež je častou zbraní rebelů na Srí Lance .

"Výbuch mě smetl z motorky. Když jsem se zvedl, uviděl jsem autobus a rychle k němu doběhl. Někteří lidé leželi na podlaze mrtví, jiní krváceli," popsal situaci agentuře AP svědek exploze.

Cestují autobusu Šanika Prijadharšani doplnil pro AFP: "Stál jsem uprostřed autobusu, když jsem slyšel velký hluk a a autobus se začal kymácet ze strany na stranu. Na chvíli jsem byl oslepen. Byl tam tmavý dým a mrtví lidé okolo mne. Křičel jsem o pomoc, pak mě někdo vytáhl."

Že šlo o atentát, potvrdil mluvčí armády Udaja Nananjakkara. Separatisty obvinil, že podnikají sérii útoků na veřejnou dopravu. LTTE se k útoku zatím nepřihlásila.

O několik hodin později explodovala nálož v autobus u města Polgolla ve střední části Srí Lanky. Agentura AP s odvoláním na policejní zdroje informovala, že výbuch zabil dvě osoby a 20 dalších zranil.

Atentáty na veřejnou dopravu

Terčem podobného atentátu se ve středu stal vlak u Colomba. Zraněno při něm bylo 17 osob a úřady jej také připsaly LTTE. Při předchozím útoku na vlak přišlo 26. května o život 8 lidí a sto utrpělo zranění. V únoru zaútočila na hlavním nádraží v Colombu sebevražedná atentátnice a zabila 11 lidí. Ve stejném měsíci při atentátu na autobusovém nádraží zemřelo dvacet osob.

LLTE, usilující o vytvoření tamilského státu na severu ostrova, čelí v posledních měsících silné ofenzívě vládních vojsk. Z mnoha míst byla vytlačena. Atentáty mohou být novým způsobem jejich boje. Pokud se potvrdí, že jsou za atentátem Tamilové, znamená to, že jsou povstalci schopni proniknout hluboko na území ovládané vládou navzdory kontrolám kolem Colomba. LTTE většinou účast na podobných atentátech popírají.

LTTE usilují o vytvoření tamilského státu na severu a východě Srí Lanky. Jejich konflikt s vládou trvá od roku 1983 a zahynulo při něm na 70 000 lidí. Od roku 2002 sice platilo příměří, ale letos se boje obnovily.