Zimbabwská opozice v březnových parlamentních volbách získala historické vítězství. Poprvé za 28 let Mugabeho vlády má většinu v parlamentu. V souběžných prezidentských volbách vůdce opozičního Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) Tsvangirai také vyhrál, ale podle oficiálních výsledků, opozicí zpochybňovaných, nezískal potřebný nadpoloviční počet hlasů. O funkci hlavy státu se s dosavadním prezidentem utká ve druhém kole 27. června.

Na sobotní tiskové konferenci Tsvangirai obvinil stávající režim, že chce zničit opozici a usnadnit si tak cestu k vítězství ve druhém kole. Přesto prý si je předák ODM jistý volebním vítězstvím. "Podmínky v zemi nejsou dokonalé a nikdy dokonalé nebudou. My ale tvrdíme, s podporou Společenství pro rozvoj jižní Afriky (SADC), které vysílá na hlasování pozorovatele a mírové jednotky, že se na obyvatele Zimbabwe můžeme spolehnout," řekl.

SADC bude podle Tsvangiraie v úterý jednat o možnosti vyslat mírové jednotky do Zimbabwe. Opoziční předák ale upozornil, že pokud nebudou mírotvorci na místě do prvního června, nepřinesou velký užitek.

Agentura AFP uvedla, že Tsvangirai na tiskové konferenci také odmítl možnost vytvoření koaliční vlády s Mugabeho Vlasteneckou frontou ZANU-PF.

Tsvangirai už přežil nejméně tři atentáty

Tsvangirai strávil šest týdnů v zahraničí, protože se snažil naklonit si africké vůdce na svou stranu a také proto, že se obával o svou bezpečnost. Před týdnem opozice oznámila, že se na jejího vůdce chystá atentát. Mugabeho vláda to ale důrazně popřela.

Nezávislé skupiny obhájců lidských práv dlouhodobě upozorňují, že stoupenci opozice jsou terčem násilné kampaně, která je má donutit, aby ve druhém kole hlasovali pro Mugabeho. Desítky lidí při byly ní zabity, stovky dalších zraněny. Ekonomická a politická krize vyhnala statisíce Zimbabwanů do zahraničí.

Podle agentury AP Tsvangirai už přežil nejméně tři útoky hrozící smrtí. V roce 1997 se ho neznámí útočníci pokusili vyhodit z okna v desátém patře. Loni musel být po brutálním napadení policií hospitalizován.