O smrtící hrozbě pro 1,5 miliónu lidí informovala v neděli britská humanitární organizace Oxfam. Podle současných oficiálních údajů řádění cyklónu vyžádalo 23 000 obětí. Neoficiální údaje však hovoří až o 100 000 mrtvých.

Obáváme se, že Barmě reálně hrozí obrovská katastrofa," citovala agentura DPA regionální ředitelku Oxfamu pro jihovýchodní Asii Sarah Irelandová. "Přes 100 000 lidí je pravděpodobně po smrti a vše ukazuje na to, že by se tento počet mohl patnáctkrát zvýšit," dodala Irelandová.

Barmská státní televize v neděli zvýšila oficiální odhad počtu obětí z dosavadních 24 000 na 28 500. Dalších 33 500 lidí se pohřešuje.

V zemi hrozí po řádění cyklónu humanitární katastrofa obřích rozměrů.foto: ČTK/AP

Podle Irelandové jsou oběti katastrofy nuceny pít znečištěnou vodu z řek, v nichž stále ještě leží těla obětí katastrofy. To zvyšuje riziko vzniku epidemie cholery nebo tyfu. V provizorních přístřešcích se tísní tisíce lidí, což podle Irelandové usnadňuje šíření infekčních chorob jako jsou spalničky, záškrt nebo zápal plic. V zaplavených oblastech se také vylíhly miliardy much a komárů, kteří mohou přenášet malárii a horečku dengue.

"Můžeme těm lidem pomoci, ale napřed musí barmské úřady odstranit překážky při vydávání víz a umožnit humanitárním pracovníkům vstup do postižených oblastí," uvedla Irelandová.

V sobotu začalo v zemi referendum o ústavě, které připravila místní vládní vojenská junta. Barmská televize při této příležitosti neuváděla žádné informace o nedávné přírodní katastrofě a věnovala se výzvám k podpoře nové ústavy.

Mezinárodní humanitární pomoc se do země dostává velmi těžko.foto: ČTK/AP

Mezitím se svět snaží do země dostat humanitární pomoc. Cyklón Nargis způsobil největší škody v deltě řeky Iravada, jenž ústí do Bengálského zálivu. Organizace spojených národů vysílá do Barmy pomoc, ale vojenští představitelé ji zabavili. Prý ji chtějí lidem rozdávat sami.