"Předáci obou zemí vytvoří mechanismus pravidelných styků, zahrnující v zásadě jednu návštěvu každý rok," uvádí se v memorandu, které oba státníci podepsali.

"Shodli jsme se, že řešení starého problému kolem těžby surovin z Východočínského moře je na dohled poté, co Japonsko a Čína o nich intenzivně jednaly a dosáhly značného pokroku," cituje agentura AFP z dokumentu. "Chceme problém dořešit co nejrychleji projednáním detailů," dodává.

Již předtím Chu Ťin- tchao, který se nejprve setkal s japonským císařem Akihitem, oznámil, že věří ve zlepšení vztahů: "Stojíme na novém počátku, musíme rozvíjet naše strategické partnerství," dodává dokument.

Japonsko už nebude oslavovat svou militaristickou minulost

Japonský premiér uvedl, že už nebude navštěvovat svatyni Jasukuni, která je věnována válečníkům, včetně vojáků z druhé světové války. Pravidelné návštěvy japonských premiérů v Jasukuni pobuřovaly řadu států, které se za druhé světové války staly terčem japonské agrese. Fukuda také slíbil, že vyzve Japonsko ke změně pohledu na svou minulost.

Čína v memorandu oceňuje, že za šest desetiletí od konce druhé světové války se z Japonska vyvinul pacifický stát.

Chu je po svém předchůdci Ťiang Ce-minovi teprve druhým čínským prezidentem, jenž navštívil Japonsko. Obě země rozdělovalo dlouhodobé nepřátelství pramenící z japonské okupace Mandžuska na severovýchodě Číny v letech 1931-1945. Když v roce 1998 navštívil Tokio tehdejší čínský prezident Ťiang Ce-min, ovládala japonská militaristická minulost rozhovory a historicky první návštěva nejvyššího čínského představitele v Japonsku tak skončila fiaskem.

Čína věnuje Japonsku dvě pandy

Na důkaz dobré vůle Chu Japonsku nabídl párek vzácných čínských pand ke společnému výzkumu možností záchrany těchto zvířat, ohrožených vyhynutím. Reagoval tak gestem dobré vůle na skutečnost, že minulý týden v tokijské zoologické zahradě ve věku 22 let uhynula jediná japonská panda Ling Ling.

V Tokiu nadále pokračují protesty proti čínské politice v Tibetu.