Dalajlámův tajemník Tändzin Takhla uvedl, že první schůzka začala už v neděli ráno v jihočínském městě Šen-čen a během následujícího týdne se uskuteční další setkání. "Jednání začalo. Vyslanci se vrátí do Indie v úterý nebo ve středu," prohlásil v neděli premiér exilové tibetské vlády sídlící v Indii Samdhong Rinpočhe. "Výsledky rozhovorů budeme znát až po jejich návratu," dodal.

Rozhovory jsou neformální, konají se za zavřenými dveřmi a neočekává se od nich průlomový výsledek; obě strany však s ohledem na mezinárodní mínění přesto dávají najevo optimismus.

Jednání okomentoval i čínský prezident Chu Ťin-tao. „Věřím, že díky společnému úsilí obou stran bude tato návštěva schopna přinést očekávané výsledky,“ řekl prezident japonské agentuře Kjodo.

Čína oznámila ochotu setkat se s dalajlámovými zástupci začátkem týdne, přestože jej předtím vinila z rozněcování protestů v Tibetu. Doufala, že dalajlama pomůže zmírnit sílu protestů lidí podporujících Tibet. Terčem jejich protestů se stala štafeta s olympijským ohněm, který dokonce museli ve Francii uhasit.

Podle dalajlámovy kanceláře se vyslanci míní věnovat aktuální krizi v Tibetu. Zdůrazní, že Jeho svatost je znepokojena situací. Schůzka je první od březnových protestů. Při nich podle čínských zdrojů zahynulo 19 lidí. Tibetské exilové kruhy ale zmiňují až 150 mrtvých při čínském zásahu.

K protestům v Tibetu čtěte:
Čína kvůli olympiádě uzavře přístup k Mount Everestu
Na Everest se kvůli Číňanům nikdo nedostane ani z Nepálu
Protesty v Tibetu stály život až 80 lidí, Čína blokuje internet
Číňané zadrželi v Tibetu 953 lidí, stovky jich půjdou před soud
Čína popírá střelbu do Tibeťanů
Dalajláma pohrozil kvůli čínské represi odstoupením
Čína přiznala střelbu do Tibeťanů