„Můžu potvrdit, že o vízum žádala, ale české úřady této žádosti nemohly vyhovět. Paní Krejčířovou totiž považujeme stále za českou občanku, a proto není důvod k tomu, aby jí bylo udělováno české vízum,“ řekla k tomu Právu mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzana Opletalová.

Zároveň vysvětlila, že Krejčířová dostala od českých diplomatů na vybranou: buď může do republiky přicestovat standardně a bez jakýchkoliv omezení jako česká občanka, anebo musí prokázat, že české občanství pozbyla.

„Na to už ale paní Krejčířová nereagovala. Svůj seychelský pas si pouze vyzvedla na ambasádě a poté se již neozvala,“ řekla Opletalová.


Proč to dělala?

V Česku je Krejčířová stíhána jako uprchlá za podíl na praní špinavých peněz manžela. Proč by se tedy chtěla na vízum vracet do vlasti? Lze to vysvětlit tím, že pokud by vízum dostala, nemusela by se vracet, ale mohla by argumentovat, že ji Česko už nepovažuje za svou občanku, ale za občanku Seychel. To by mohlo pomoci Krejčířovi v jeho snaze zabránit svému vydání do Česka. I on totiž používá seychelský pas.


Že se Krejčířová pokusí o návrat do republiky, předpokládala česká rozvědka už v době zatčení jejího manžela v JAR. Tajná služba totiž měla poznatky o tom, že její manželství je v troskách. Krejčíř už prý v Africe se svou chotí nepočítal a zpravodajci očekávali, že Krejčířové na Seychelách dojdou peníze.


Pokud by ovšem do Česka přiletěla, hrozily by jí problémy od naší policie a soudu. Podle dobře informovaného zdroje z prostředí tajných služeb však Krejčířová nakonec následovala svého muže do JAR. „Jsou tam teď spolu i se synem Denisem,“ řekl Právu zdroj.


Soud, před jehož senátem by se měla Krejčířová zpovídat o ní nic neví.