Mezi tisícovkami lidí, lemujících trasu štafety, přívrženci Pekingu s čínskými vlajkami podle agentur jednoznačně přečíslili menší skupinky demonstrantů, kteří vyjadřovali podporu Tibetu a kritizovali nerespektování lidských práv v Číně. Média už dříve uvedla, že čínská ambasáda pronajala před štafetou dvacet autobusů, které přivezly provládní demonstranty ze Sydney a Melbourne.

Čínští příznivci protestující přečíslili.:. Čínští příznivci protestující přečíslili.foto: Reuters/Renee Nowytarger/POOL

Někteří tibetští imigranti uskutečnili do Canberry 70kilometrový protestní pochod, při němž drželi hladovku.

Štafeta se obešla bez větších incidentů. Policie potvrdila několik zatčení. Jeden protibetský aktivista zapálil čínskou vlajku, jiný se vrhl do trasy běžce s pochodní. Spolu s první běžkyní štafety - domorodou Australankou Taniou Majorovou - rovněž letoun na nebi vymaloval obří nápis "Svobodný Tibet".

:. Pochodeň nakonec do cíle donesl pětinásobný olympijský vítěz Ian Thorpe.foto: ČTK/AP

Celou 16kilometrovou trasu provázela přísná bezpečnostní opatření, do akce bylo nasazeno na 500 policistů. Agentura AP srovnala akci k opatřeními, která se obvykle činí při návštěvě amerického prezidenta.

Z Canberry se pochodeň vydá do japonského Nagana, kde je štafeta na programu v sobotu. Pochodeň tam podél trasy štafety mají chránit hned dvě řady policistů. O den později pochodeň navštíví Soul, odkud se přesune do Pchjongjangu.