"Pokud jde o tyto otázky, toto je linie, kterou nesmíme překročit," prohlásil Rogge na tiskové konferenci na závěr dvoudenního zasedání výkonného výboru MOV.

Jakýkoliv bojkot letošních olympijských her v Pekingu ze strany politiků uškodí jen atletům, upozornil Rogge.

"Bojkot by uškodil atletům, nikoliv však olympiádě. Jsem si jist, že mnozí z atletů kráčejících ve slavnostním průvodu by litovali nepřítomnosti svých politických vůdců", konstatoval předseda MOV. "Ale já říkám, vyčkejme a uvidíme... nemám křišťálovou kouli, ale optimisticky věřím, že olympiáda bude velkým úspěchem."

ČTĚTE: Olympijský výbor čelí největší krizi v historii

Někteří politici již účast odmítli

Někteří světoví politici již ale ohlásili, že se olympiády nezúčastní. Do Pekingu nepojede ani britský premiéra Gordon Brown. Poslanci Evropského parlamentu ve čtvrtek vyzvali šéfy hlav států EU, aby do Pekingu nejeli.

K bojkotu zahajovacího ceremoniálu srpnové olympiády už se rozhodl i polský premiér Donald Tusk a nevyloučil ho ani francouzský prezident Nicolac Sarkozy.

Také český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se ve středu v Paříži vyslovil pro politický bojkot zahájení olympiády. Premiér Mirek Topolánek zvažuje, že nechá o své účastni na olympiádě hlasovat vládu.

Protesty při běhu s pochodní

Kvůli situaci v Tibetu provází obrovské problémy běh s olympijskou pochodní. Po rozsáhlých protestech v Paříží a San Franciscu dorazila pochodeň do Buenos Aires, kde se tradiční běžecký ceremoniál uskuteční v pátek.

Organizátoři příštích etap štafety v indonéské Jakartě (22. dubna) a Hongkongu (2. května) již oznámili, že z bezpečnostních důvodů zkrátí ve svých městech trasy.

Další články o protestech proti štafetě olympijského ohně :
Běh s pochodní v San Francisku připomínal hru na schovávanou
Čech se pokusil zastavit štafetu s olympijskou pochodní
Olympijský výbor kritizoval Čínu za situaci v Tibetu
Čech se pokusil narušit předání olympijského ohně Číňanům
AI: Pozitivní odkaz olympiády se kvůli represím vzdaluje
Demonstranti se pokusili uhasit olympijskou pochodeň
Paříž zrušila kvůli protestům část olympijské štafet y
Čína kvůli olympiádě uzavře přístup k Mount Everestu
MOV bude jednat o změně trasy olympijské pochodně
Čína kvůli olympiádě uzavře přístup k Mount Everestu