„Je to rozhodně největší krize, které kdy čelil Mezinárodní olympijský výbor,“ řekl Rogge v Pekingu, i když zdůraznil, že hry budou úspěšné. Apelovat na Čínu, aby respektovala svůj „morální závazek“, zlepšit lidské práva před hrami, jak slibovala.

Připomenul, že Čína tvrdila, že hry napomohou společenským změnám v Číně a to i v oblasti lidských práv. Čína kvůli zásahu v Tibetu čelí nejen kritice organizací na obranu lidských práv a zastánců Tibetu, ale doslova celého světa. Přibývá těž rozhodnutí bojkotovat slavnostní zahájení i výzev k jeho bojkotu.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun se nezúčastní zahájení letních olympijských her v Pekingu. Oznámila to jeho tisková mluvčí Marie Okabeová s tím, že rozhodnutí udělal již před několika měsíci. Podle ní nesouvisí s porušováním lidských práv v Tibetu, ale s jeho nabitým rozvrhem.

Do Pekingu nepojede ani britský premiéra Gordon Brown. Poslanci Evropského parlamentu ve čtvrtek vyzvali šéfy hlav států EU, aby do Pekingu nejeli. Americká Sněmovna reprezentantů schválila rezoluci odsuzující Čínu za „extrémní reakci na nedávné protesty v Tibetu“.

Oba demokratičtí kandidáti na amerického prezidenta Hillary Clintonová a Barrack Obama vyzvali amerického prezidenta Bushe, aby bojkotoval zahájení olympiádu v Pekingu, jestliže se v zemi nezlepší lidská práva. Bush už upozornil, že pojede.

Trasy štafety se zkracují

Přestože se v San Francisku podařili zabránit přímým útokům na pochodeň - také kvůli změně trase, pročež oheň neviděli zájemci, obavy z protestů však přetrvávají.

Organizátoři příštích etap štafety v indonéské Jakartě (22. dubna) a Hongkongu (2. května) oznámili, že z bezpečnostních důvodů zkrátí ve svých městech trasy.

Další články o protestech zaměřených proti štafetě olympijského ohně :
Běh s pochodní v San Francisku připomínal hru na schovávanou
Čech se pokusil zastavit štafetu s olympijskou pochodní
Olympijský výbor kritizoval Čínu za situaci v Tibetu
Čech se pokusil narušit předání olympijského ohně Číňanům
AI: Pozitivní odkaz olympiády se kvůli represím vzdaluje
Demonstranti se pokusili uhasit olympijskou pochodeň
Paříž zrušila kvůli protestům část olympijské štafet y
Čína kvůli olympiádě uzavře přístup k Mount Everestu
MOV bude jednat o změně trasy olympijské pochodně
Čína kvůli olympiádě uzavře přístup k Mount Everestu

Australský premiér Kevin Rudd vyloučil, že by běžce s pochodní v australské Canbeře 24. dubna doprovázeli čínští ochránci, tak jako v jiných městech. Čínští agenti prý po celou dobu pojedou v autobuse, z něhož vystoupí pouze v případě potřeby. Jinak budou za bezpečnost ohně odpovídat podle premiéra výhradně australské orgány.

Čínské úřady v Tibetu vyzvaly cestovní agentury, aby zastavily prodávání výletů do tohoto regionu kvůli potřebě zajistit bezpečnost trasy olympijského ohně na Mount Everest, která je plánována na květen. Čína přitom minulý týden oznámila, že od 1. května znovu otevře Tibet pro návštěvníky ze zahraničí, kterým vstup do oblasti zakázala po březnových nepokojích ve Lhase.