Otec a syn z čínské provincie Ťiang-su se nakazili virem v rozmezí jednoho týdne. Zatímco syn se infikoval pravděpodobně na trhu s drůbeží, jeho otec se nedostal do žádného přímého kontaktu s nakaženými ptáky. Jeho jediný kontakt byl s nemocným synem, o něhož pečoval. Poté co jeho potomek ptačí chřipce podlehl, nasadili lékaři otci antivirové léky a experimentální vakcíny a muž přežil.

Nemoc se pravděpodobně dál nešířila. Čínští zdravotníci testovali 91 rodinných příslušníků, přátel a kolegů obou mužů, u nikoho dalšího ale virus H5N1 prokázán nebyl.

Ptačí chřipka
Ptačí chřipka je může napadnout jak domácí ptactvo, např. kuřata, slepice, krůty, krocany, kachny, husy, ale i bažanty, perličky a vodní ptáky. Infikována mohou být i prasata a koně, těch se ale netýká vysoká patogenicita.
Nositeli viru mohou být tažní ptáci, aniž by se u nich projevily nějaké příznaky.
Je mnoho druhů ptačí chřipky. Rozlišujeme málo a vysoce patogenní kmeny. Virus H5 je vysoce patogenní subtyp, tedy velmi nebezpečný.

Podobný případ přenosu viru mezi lidmi byly prokázán i v Indonésii a minulý týden potvrzen i v Pákistánu, kde se nakazili čtyři bratři.

Od roku 2003 zaznamenala Světová zdravotnická organizace (WHO) 378 případů nákazy člověka ptačí chřipkou, z toho 238 osob onemocnění podlehlo. Naprostá většina lidí se infikovala kontaktem s nemocným ptactvem.