„To je jeho věc. Já se na olympijské hry vydám,“ řekl s tím, že považuje OH za sportovní událost. „Nepotřebuji tam jezdit proto, abych olympijské hry využil k veřejnému vyjádření svých názorů čínskému lidu.“

Jak však dodal, ve svém itineráři má schůzku s prezidentem Chu Ťin-tchaem, kterému při setkání připomene, že „by mohl dělat víc pro zmírnění utrpení v Dárfúru“. „Dokážu si ostatně představit, že řada lidí během olympijských setkání v Pekingu vyjádří své názory na mnoho věcí, například na dalajlamu, globální oteplování nebo třeba i Dárfúr,“ zdůraznil s odkazem na tzv. lidovou diplomacii.

Byla to právě humanitární krize v Dárfúru, kvůli níž Spielberg odstoupil z funkce uměleckého poradce ceremoniálů v Pekingu. Stěžoval si, že Čína – udržující těsné hospodářské a vojenské vazby s Chartúmem – nevyvíjí dostatečný tlak, aby krveprolití v západosudánském Dárfúru pomohla ukončit.

Čína nad Spielbergovým rozhodnutím vyjádřila politování, ale prohlásila, že za kritikou jejích styků se Súdánem mohou být „postranní motivy“ – aniž je upřesnila. „A na to nemůžeme přistoupit,“ řekl novinářům mluvčí pekingské diplomacie Liou Ťien-čchao. (pur)