Okolo přesné příčiny smrti panovaly spory. Opozice tvrdila, že Bhuttová byla zastřelena, pákistánská policie absurdně tvrdila, že zemřela po úderu do hlavy, který ji způsobila střecha auta, ve kterém se chtěla schovat.

Vyšetřovatelé Scotland Yardu ve své zprávě uvedli, že Bhuttová zemřela po úderu do hlavy, způsobeném ovšem silou exploze. Ještě podstatnější je, že atentát nebyl spáchán více útočníky, ale jen jedním.

Scotland Yard dospěl k závěru, že smrt Bhuttové způsobila síla exploze, ačkoliv rodina nedovolila exhumaci a pitvu, která by spor objasnila. Podle britských expertů, ale byla zjištění dostatečně zřejmá.

Podle vysokého představitele Pákistánské lidové strany Wadžída Šamsula Hassana je ale důležitější zjistit, kdo Bhuttovou zabil, než jak přesně zemřela. Proto požaduje stále vyšetřování vedené OSN. Opět zmínil, že šlo o spiknutí hovořil i o sporných postupech vlády, která nejprve z atentátu obvinila Baitulláha Mahsúda napojeného na Al-Kajdu a nyní je s ním ochotna jednat o příměří, místo aby ho stíhala a zatkla.

Ve čtvrtek pákistánská policie zadržela dva podezřelé ze spoluúčasti na atentátu. Původně uvedla, že jde o spolupracovníky. Nyní ale tvrdí že zatčení Husnaina a Rafakáta představuje ve vyšetřování „důležitý zlom“.