Po víkendu ale čadské vojenské jednotky rebely z města vytlačily a zahnaly je do vzdálenosti 50 kilometrů od metropole. Příměří bylo vyhlášeno jen několik hodin poté, co francouzský prezident Nicolas Sarkozy varoval, že Francie může na rebely zaútočit. “Jestliže Francie bude muset splnit svoji povinnost, udělá to. O tom není pochyb,“ sdělil v prohlášení.

Rebelové už oznámili, že jejich pozice byly už v podělí bombardovány Francouzi, Francie ale zatím jakoukoli akci popírá, i když má v zemi 1400 vojáků, kteří pomáhali evakuovat cizince. „Doufáme, že nebude muset intervenovat,“ sdělil francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner.

Rebelové s příměřím souhlasili, i když ještě v pondělí tvrdili, že se pokusí hlavní město opět ovládnout a svrhnout prezidenta Idrísse Débyho bez ohledu na francouzskou akci. Dostali se pod mezinárodní tlak, protože Rada bezpečnosti poskytla Francii právo zasáhnout.

Většina z 20 000 uprchlíků vyhnaných útokem rebelů zamířila do sousedního Kamerunu. Do kamerunského města Kousseri na hranicích s Čadem úřad OSN pro uprchlíky vyšle dvě letadla z Dubaje s nezbytnou humanitární pomocí. Mnozí z uprchlíků skončili u příbuzných nebo přebývají ve školách a hotelích, ale asi 6000 uprchlíků je jich pod širým nebem v tranzitním centru u řeky.