„Celá Ndjamena je pod naší kontrolou a žoldáci placení Súdánem byli zastrašeni, pravil čadský ministr vnitra Ahmat Mahamat Bachir už v neděli večer. „Slunce teď zapadá, ale pronásledování bude pokračovat zítra.“

Rebelové však uvádějí, že se stáhli na východ Ndjameny, kterou přes víkend skoro celou obsadili, aby dali šanci civilistům uprchnout před druhým útokem. Už v neděli dobyli místní rozhlasovou stanici a tržiště. Obě místa byla posléze vyrabována a tržiště vypáleno. Podle nich už prezident Idríss Deby, kterého chtějí svrhnout, už město opustil.

Rebelové se současně pokusili zaútočit na město Adre ležící na východě země při hranicích se Súdánem. Podle Evropské unie se rebelové snaží zabrání plánovanému rozmístění mírových sborů ze států EU.

Čad útok označil za válku

Podle čadského ministra zahraničí se Súdán snaží zabránit rozmístění vojsk, která by mohla monitorovat situaci v Dárfúru, kde na místní obyvatel útočí muslimské milice džandžauí. Poslední akce označuje za vyhlášení války.

Súdán ale veškeré vměšovaní a podporu rebelů popírá, i když tvrdí, že rozmístění vojsk EU destabilizuje situaci v regionu.

Obavy z humanitární katastrofy

Tento útok vzbuzuje velké obavy, protože se uskutečnil poblíž súdánské provincie Dárfúr postižené humanitární krizí. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun už vyzval obě strany, aby uzavřely příměří. V svém prohlášení vyjádřil obavy ohledně komplikované humanitární situace pro 285 000 uprchlíků a dalších 185 tisíc lidí v oblasti.

Čad již opustily stovky cizinců, především Francouzů, neboť země je bývalou francouzskou kolonií. Byli evakuováni do Gabunu. Odešlo i 210 Číňanů, kteří měli v zemi pomáhají rozvíjet ropný průmysl.