V neděli podlehli ptačí chřipce v Jakartě devítiletý chlapec a třiadvacetiletá žena. Dva na sobě nezávislé laboratorní testy potvrdily, že dívka podlehla v neděli smrtícímu viru H5N1, uvedl Suyono.

„Žena zemřela včera a my jsme právě dostali výsledky pozitivního nálezu ptačí chřipky. Celkový počet mrtvých je nyní 100 ze 124 případů nákazy,“ uvedl Suyono.

Záhy poté informovalo indonéské ministerstvo zdravotnictví o smrti chlapce z jakartského předměstí, který se stal sto prvou obětí. Současně sdělilo. že s ptačí chřipkou byli nově hospitalizovaní jednatřicetiletá žena a dvaatřicetiletý muž.

Nemoc si na celém světě vyžádala již přes dvě stě dvacet obětí. Většina lidí se nakazila od drůbeže infikované virem H5N1. Vědci ale varují, že virus může zmutovat a šířit se i mezi lidmi. Už několikrát se objevily informace, že se lidé nakazili navzájem, ale zatím jde o ojedinělé případy. Nákazu mezi lidmi už potvrdila i Světová zdravotnická organizace.  

Indonésii se nedaří ptačí chřipku zvládnout, protože kvůli nedostatku financí nepřistoupila k masovému vybíjení drůbeže, jaké zastavilo šíření nemoci v dříve nejvíce postiženém Vietnamu. Odborníci se obávají, že Indonésie by se tak mohla stát ohniskem pandemie ptačí chřipky.