Prezident ho odvolal den poté, co generální prokuratura oznámila, že hodlá Selebiho obvinit z několika trestných činů. Nejzávažnější je, že přijal 170 000 dolarů od odsouzeného zločince.

Selebi měl podle jihoafrické prokuratury korupční vztah s obchodníkem Glenem Agliottim, který byl loni v prosinci odsouzen za pašování drog a je obviněn z tři roky staré vraždy důlního magnáta Bretta Kebbleho.

Agliotti podle prokuratury vyplatil zmíněnou sumu Selebimu v letech 2004 a 2005 a financoval i jeho oslavu jmenování šéfem Interpolu v roce 2004. Selebi je viněn i z toho, že na oplátku přivíral oči nad důkazy o Angliottiho trestné činnosti a že mu poskytoval informace o vyšetřování vraždy Kebbleho.

Selebi v minulosti přiznal, že se s Angliottim přátelí, ale nadále popírá přijetí úplatků i styk s organizovaným zločinem.

Selebiho aféra nesouvisí s Interpolem

Interpol ve svém prohlášení uvádí, že obvinění proti Selebimu nemá nic společného s mezinárodní policejní agenturou či se Selebiho postavení v jejím čele. Generální tajemník Interpolu Ronald Noble se dal slyšet, že podle jeho zkušeností se Selebi "vždy choval a jednal v zájmu zvyšování globální bezpečnosti a policejní spolupráce v celosvětovém měřítku". Podotkl však, že korupce je jedním z nejzávažnějších přečinů, jichž se může policejní činitel dopustit, a vyjádřil naději, že toto obvinění bude řádně prošetřeno.