Obyvatelé města Eleme, kde se tragédie stala, uvádějí, že viděli nejméně třicet spálených těl a mnoho dalších lidí bylo zraněno. Agentura AFP uvádí, že řidič ujížděl s ukradenou cisternou před policisty a havaroval. Podle ní bylo mnoho lidí zraněno a 13 vozidel včetně deseti autobusů shořelo. Požár se rozšířil i do několika obchodů.
Úřady to zatím nepotvrdily s tím, že detaily případu jsou nejasné.

K výbuchu došlo den poté, co se místní vzbouřenecké Hnutí pro zrovnoprávnění delty Nigeru (MEND) přihlásilo k pátečnímu útoku na tanker, který odpálilo na dálku. Hnutí se taky ve čtvrtek přihlásilo k útokům na čtyři lodě v terminálu Bonny Chanell, při nichž byli na počátku týdne zraněni dva lidé. MEND během loňského roku unesl řadu zahraničních pracovníků ropných firem působících v oblasti.

Skupina varovala před dalšími útoky a doporučila cizincům, aby opustili oblast. I akce MEND přispívají k růstu cen ropy.

Je však možné, že šlo o běžný kriminální čin. I když je Nigérie největším africkým producentem ropy, sama trpí nedostatkem paliv a lidé v zemi často navrtávají ropovody, aby měli na čem vařit. Při těchto případech často dochází k explozím, jež mají na svědomí desítky až stovky obětí.