Bhuttová zemřela během atentátu ve čtvrtek odpoledne. Nejprve se tvrdilo, že ji zabily dva zásahy střelnou zbraní. V pátek ale pákistánská vláda vydala prohlášení, že v jejím těle nebyly nalezeny žádné střely a Bhuttová zemřela na poranění hlavy. Udeřila se, když se pokoušela skrýt před střelbou.

Straničtí kolegové Bhuttové ale tvrdí, že v jejím těle kulky byly.

"Viděla jsem zranění střelnou zbraní na zadní části její hlavy a další ránu z druhé strany, kudy kulka vyšla. Byla jsem mezi lidmi, kteří její tělo omývali před pohřbem. Nemohli jsme ji vlastně ani řádně omýt, protože rána stále trochu prosakovala. Ztratila velké množství krve," řekla její mluvčí Sherry Rehmanová.

Vláda tvrdí, že lékaři v těle kulky nenašli. Manžel političky nedovolil pitvu. Tělo bylo v pátek pohřbeno v rodinném mauzoleu.

Al-Kajdá: na ženy neútočíme

Páteční verzi, že za atentátem stojí pákistánská al-Kajdá nyní popírá její mluvčí Maulána Umar. "Zásadně to popíráme. Lidé z našich kmenů dodržují určité zvyklosti. Na ženy neútočíme. Je to spiknutí, za nímž stojí vláda, armáda a tajná služba. Je to divadlo," řekl. Zároveň zdůraznil, že jeho skupina bojuje výhradně proti USA a nepovažuje pákistánské politiky za své nepřátele.

V prohlášení ale doplnil, že to "byla dobrá práce". Nad smrtí Bhuttové ale vyjádřil lítost. Telefonicky mluvil s agenturou AFP.

O tom, že za smrtí Bhutové stojí al-Kajdá, informovala v pátek pákistánská vláda. Zachytila prý telefonát, v němž to říká šéf pákistánské al-Kájdy Bajtulláh Mahsúd.

Volby jsou ohroženy

V zemi už třetí den panují nepokoje. Na demonstraci proti vládě se ve městě Láhaur sešlo 10 000 lidí. Ochromeno je i město Karáčí.

V Pákistánu se 8. ledna mají konat volby. Podle volební komise jsou ohroženy. Zda proběhnou a kdy, se rozhodne v pondělí.

Premiér Muhammad Míán Súmrú v pátek řekl, že vláda zatím s odkladem voleb nepočítá, i když opoziční politik Naváz Šaríf chce volby bojkotovat.