Peníze, z nichž měl Pákistán platit 100 000 svých vojáků operujících v odlehlých oblastech u hranic s Afghánistánem, zjevně k těmto jednotkám vůbec nedorazily. "S určitostí víme, že k větší části ozbrojených sil, na nichž spočívá hlavní tíže operací, se peníze nedostaly," řekl listu vysoký představitel americké armády.

Američtí představitelé, kteří oblast bojů navštívili, zjistili, že navzdory silné finanční podpoře směřující do Pákistánu není vzácností vidět příslušníky pákistánských pohraničních jednotek "stát ve sněhu v sandálech". Řada vojáků také měla na hlavách přílby z dob první světové války a jako výzbroj měli ruské samopaly kalašnikov s pouhými deseti náboji v zásobníku.

Způsob, jakým Pákistán nakládá s americkou vojenskou pomocí vzbudil v USA pozornost v poslední době, když se ukázalo, že v odlehlých oblastech na severozápadě Pákistánu existují základny Al-Kajda a Tálibánu.

Peníze zmizely

Kromě pěti miliard dolarů určených Pákistánu jako náhrada za vojenské operace v boji proti teroristické hrozbě existuje ještě další program, jímž USA poskytují pákistánské armádě každoročně dalších 300 miliónů dolarů na výzbroj a výcvik.

I když pákistánští vojenští představitelé odmítají, že by jejich vláda americkou vojenskou pomoc využívala k jiným účelům, experti z USA uvádějí příklady, kdy záměry nebyly naplněny. Jedním je program na údržbu vojenských vrtulníků. Pákistán dostal z USA na údržbu vrtulníků v prvních osmi měsících letošního roku 55 miliónů dolarů, ale pákistánská armáda z této částky získala na celý rok pouhou polovinu.