„Další strany souhlasily připojit se ke koalici, která by měla mít nadpoloviční většinu křesel v parlamentu, uvedl tajemník PPP Surapong Suebwobli.

Strana lidové moci získala 232 míst ve 480členném parlamentu, oznámila v pondělí ústřední volební komise. Největší rival PPP, Demokratická strana (DP), získala 165 mandátů. O zbytek míst v zastupitelském sboru se podělí pět menších uskupení, dvě významnější už naznačila, že se koalici nebrání. Demokratická strana koalici vyloučila.

Menší parlamentní strany se ale mohou dostat pod tlak generálů, kteří loni v září svrhli tehdejšího premiéra Tchaksina Šinavatru a rozpustili jeho stranu Thajci milují Thajsko. Předseda PPP Samak Suntcharavedž již před volbami prohlásil, že v případě svého vítězství umožní Šinavatrovi a jeho spolupracovníkům nejen návrat do Thajska, ale také zruší pětiletý zákaz politické činnosti, který na ně uvalila junta kvůli korupci.

Někdejší ministerský předseda se ze svého londýnského exilu také už přesunul do Hongkongu a po úspěchu PPP oznámil, že se chce v únoru vrátit do vlasti.