Turisty unesla skupina Abú Sajáfa na ostrově Palawan v květnu 2001 a převezla je na lodi na ostrov Basilan, kde je po dlouhé měsíce držela v hornatém terénu. Když selhala jednání, dva Filipínce a Američana Guillerma Soberu sťala.

Během dalších měsíců se části unesených podařilo utéci nebo byli propuštěni. V červnu 2002 armáda zahájila operaci, jejímž cílem bylo osvobodit zbylé rukojmí. Při akci ale zahynuli další dva lidé, filipínská sestra a americký misionář Martin Burnham.

V souvislosti s únosem bylo obžalováno na 80 lidí, ovšem jen 23 jich bylo zadrženo. Soud s nimi začal v roce 2003, čtyři podezřelí ale zahynuli při vězeňské vzpouře a jeden byl už zproštěn obvinění. Nyní byli zproštěni další čtyři lidé.

Skupina Abú Sajáfa se specializuje za atentáty, stojí také za nejhrůznějším teroristickým činem na Filipínách. Při pumovém atentátu na přívoz tehdy zahynulo přes sto lidí.

Podle USA je skupina Abú Sajáfa napojena na síť Al-Kajda. Usiluje o vytvoření islámského státu na jihu převážně katolických Filipín.