Justiční zdroj v Čadu vysvětlil, že sedm lidí bylo osvobozeno, neboť popřeli obvinění. Jejich nevinu potvrdil při sobotním výslechu ředitel Zoeiny archy Eric Breteau.

V souvislosti s případem bylo obviněno 17 Evropanů a čtyři obyvatelé Čadu. Zpráva o propuštění se objevila krátce poté, co ve 14 hodin do hlavního města Čadu Ndjameny přiletěl francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Sarkozy hodlá v Čadu podle Paříže jednat o osudu i ostatních obviněných.

Sedm propuštěných by mělo večer odletěl do Evropy se Sarkozym. Podle španělského ministerstva zahraničí přiletí Sarkozy večer do Paříže, odkud letušky přepraví španělské vládní letadlo do Madridu.

Děti nebyly váleční sirotci

Devět Francouzů, sedm Španělů a jeden Belgičan byli zatčeni spolu se čtyřmi Čaďany před více než týdnem, když se 103 afrických dětí ve věku od jednoho roku do deseti let chystali letecky přepravit z Čadu do Francie k adopci. Organizátoři převozu tvrdili, že jde o sirotky z válkou postiženého súdánského Dárfúru, což však podle OSN a čadských úřadů ve většině případů nebyla pravda.

Čadský soud v sobotu vyslýchal zatčené, aby rozhodl, zda je proti nim dost důkazů pro vedení soudního procesu. Šest obviněných Francouzů pracuje pro francouzskou neziskovou organizaci Zoeina archa, zabývající se pomocí opuštěným dětem, zbylí tři jsou novináři. Španělé, mezi nimi čtyři letušky, tvořili posádku letadla, které mělo děti převézt do Evropy. Posledním zadrženým Evropanem byl belgický pilot.