Bhuttová se do Pákistánu vrátila z exilu minulý čtvrtek po dohodě s prezidentem Parvízem Mušarafem o rozdělení moci. Do exilu přitom odešla před osmi lety poté, co se Mušaraf chopil násilně moci. Hrozilo jí obvinění z korupce.

Bhuttová se rozhodla dodržet avizovaný termín návratu, i když ji prezident Parvíz Mušaraf žádal, aby ho odložila, než Nejvyšší soud rozhodne, zda jeho znovuzvolení z počátku října bylo legitimní. Opozice tvrdí, že nemohl být zvolen, protože v té době ještě stál v čele armády a to mu podle ústavy neumožnilo kandidovat.

Návrat Bhuttové do vlasti spustil vlnu násilností. Sama expremiérka se stala hned den po příjezdu terčem atentátu, při němž zemřelo na 140 lidí. Bhuttová vyvázla nezraněna.

Ministerstvo vnitra odmítlo zákaz Bhuttové vycestovat z Pákistánu komentovat. Jisté je, že krok znamená vystupňování tlaku na Bhuttovou ze strany Mušarafovy vlády, která oponentům nezřídka zakazuje cesty do zahraničí. Bhuttová má přitom za hranicemi Pákistánu rodinu, která ji nedoprovázela při návratu do vlasti.