Do akce bylo nasazeno přes tři sta policistů, kteří na Severním ostrově poprvé použili zákona proti terorismu. Hlavním cílem byly tábory, které měly podle policie charakter vojenských výcvikových středisek. Právě v nich bylo zadrženo nejvíce palných zbraní.

V táborech, rozmístěných převážně na Severním ostrově, se podle policie školili místní radikálové v zacházení se střelnými zbraněmi. Jejich výcvik byl podle policejního komisaře Howarda Broada zaměřen na "aktivity vojenského charakteru". Na základě informací, které měl k dispozici rozhodl, že "zásah je v zájmu bezpečnosti veřejnosti".  Dodal, že zatčení měli "různé motivace" a pocházeli z různých etnik. Podle policie se zásahu nikdo ze zadržovaných nebránil.

Mezi zadrženými jsou čtyři ženy i prominentní představitel domorodých Maorů Tame Iti, který bojuje za nezávislost Nového Zélandu na Británii.

Prohledány byly byty a kanceláře ve Wellingtonu, Aucklandu, Hamiltonu a Christchurchu.

Podle policejního velitele zatím vyšetřování nepřineslo žádné důkazy, že by zatčené osoby byly napojeny na některou z mezinárodních teroristických organizací. Jejich činnost byla namířena proti domácím cílům, tvrdí Broad.