"Jedna z věcí, na které jsme se dohodli, je, že KLDR vydá kompletní vyjádření ke svému jadernému programu a zcela jej ukončí do konce letošního roku," řekl Hill po jednání.

Šéf severokorejské delegace Kim Kje-kwan řekl, že je výsledkem rozhovorů potěšen. "Dohodli jsme se na hodně věcech. Jasně jsme vyjádřili ochotu odhalit a demonstrovat všechna jaderná zařízení," řekl..

Obě země jednají od soboty ve Švýcarsku. Detaily dohody proberou ještě během září na šestistranných rozhovorech s Čínou, Ruskem, Jižní Koreou a Japonskem. Teprve pak budou zveřejněny i podmínky, za kterých KLDR provoz ukončí.

KLDR testovala jaderný výbuch v podzemí loni v říjnu. Slíbila, že s tím přestane výměnou za ekonomickou pomoc. V červenci uzavřela jaderný reaktor v Jongbjonu.

Země už před dvěma lety slíbila, že s jaderným programem za ekonomickou pomoc a diplomatické přiblížení se světem zastaví. Rozhovory ale postupovaly jen velmi pomalu. Země například požadovala, aby ji USA vyjmuly ze seznamu zemí podporujících terorismus. Washington to nyní zřejmě učiní.