"Je to závěrečná akce k vyčištění místa od ozbrojených militantů," uvedl mluvčí armády generálmajor Wahír Aršad k rozsáhlé operaci podporované obrněnci. "Kolem padesáti militantů je mrtvých," dodal k výsledkům bojů. Zraněno bylo dvacet radikálů a patnáct policistů. Během bojů bylo také zatčeno 24 radikálů, padesát se jich vzdalo. Z mešity se podařilo utéci dvaceti zadržovaným dětem.

Podařilo se také osvobodit padesát žen. V mešitě a sousedící náboženské škole madráse jich mělo být zadržováno několik desítek. Zatím není jasné, kolik lidí opustilo mešitu  ještě před útokem.

Nejvyšší představitel mešity Abdul Rašíd Ghazí řekl, že jeho matka byla postřelena při útoku: "Vláda použila plnou sílu. Je to holá agrese. Mé mučednictví začalo."

Ozbrojeným silám se podařilo ovládnout asi sedmdesát procent komplexu mešity. Ovládla i střechu stavby, ale v jejích podzemních prostorách se setkala s "tuhým odporem" radikálů, kteří používali zápalné láhve a stříleli z pistolí i automatů. Tuhé boje probíhají také v dívčí náboženské škole, která k mešitě přiléhá, a v knihovně. Škola, do které vojáci postupují z mešity, hoří. Na minaretech mají granátomety.

Jednání selhala, vedení mešity neustoupilo

Pondělní jednání o ukončení týdenní krize selhala. Vláda chtěla, aby mohla zadržet hledané lidi včetně cizinců, kteří se měli v mešitě údajně skrývat. To vedení mešity odmítlo. Ghazí i jeho lidé prý raději zemřou jako mučedníci a doufají, že jejich smrt rozpoutá islámskou revoluci. Škola se snažila zavést v zemi islámské právo šaría, ale neuspěla.

"Vracím se velmi zklamán," uvedl po devítihodinových hovorech bývalý premiér Čaudhrí Šudžát Husajn, který stál v čele skupiny vyjednavačů, v níž bylo také několik vysokých muslimských duchovních. "Nabídli jsme mu hodně, ale on není připraven přistoupit na naše podmínky a dohodnout se na dalším postupu," řekl zklamaný Husajn novinářům.

Z madrásy v areálu Červené mešity stoupá dým. Foto: ČTK/AP

V bojích u mešity zemřelo sedmdesát lidí. Do úterního útoku při bojích v mešitě a okolí zahynulo 24 osob, nyní 58.