Indonéská dívka zemřela v nemocnici ve městě Solo v provincii Střední Jáva minulý čtvrtek, více než týden poté, co se u ní začaly projevovat první příznaky infekce, sdělilo indonéské ministerstvo zdravotnictví. Úřady se domnívají, že se děvče nakazilo od kuřat žijících v blízkosti jeho domu, uvedl představitel ministerstva Muhammad Nadhirin.

Virus H5N1 se vrátil do Vietnamu

V Hanoji byl minulý týden přijat do nemocnice třicetiletý muž ze severní provincie Vinh Phuc. Měl dýchací potíže a stále je napojen na dýchací přístroj. Testy u něho zjistily nebezpečný virus H5N1, oznámil ředitel hanojské nemocnice Bach Mai.

"Muž je v kritickém stavu. Má vysokou horečku, obtížně dýchá, kašle a rentgenové snímky jeho plic jsou zcela bílé. To všechno jsou typické příznaky ptačí chřipky," vysvětlil ředitel. Podle příbuzných muž pomáhal připravovat kuřata pro svatební hostinu. Poté onemocněl.

Poslední případ nákazy ptačí chřipkou u člověka byl ve Vietnamu zaznamenán v listopadu 2005. V současnosti ale ptačí chřipka znovu decimuje drůbeží chovy v jižní, centrální i severní části země. Od konce roku 2003 si tato choroba ve Vietnamu vyžádala 42 obětí na životech.