Do začátku zimy v JAR chybí ještě celý měsíc, ale v Johannesburgu  klesla ve čtvrtek teplota na dva stupně pod nulou a maximální vystoupily pouze na osm stupňů. V Kimberley v centrální části země dokonce zaznamenali minus čtyři stupně. V Lesothu a u Queenstownu pokryl hory sníh.

Zabíjí hlavně oheň, kterým si lidé přitápějí

Policie v provincii Východní Kapsko oznámila, že od noci si zima vyžádala 13 lidských životů. V Sowetu jihozápadně od Johannesburgu zemřely dvě děti - čtyřtýdenní a roční - při požáru domku, který způsobilo přehřáté topné těleso. Matka obě děti nechala samotné, když se vydala pro vodu.

Dalšího mrtvého hlásí johannesburgská čtvrť Sandton: jeden zedník zemřel a druhý skončil v nemocnici s těžkým zraněním poté, co se v rozestavěné budově oba uzavřeli na noc do jedné místnosti s otevřeným ohništěm. Zatím poslední obětí se stala v jihoafrické metropoli Pretoria stařenka, v jejímž domě v noci vypukl požár. Dvě desítky lidí musely být hospitalizovány, protože se nadýchaly kouře.

Johannesburské úřady proto vydaly vážné varování, aby lidé byli mimořádně opatrné, když se snaží udržet teplo za pomoci ohně.

Situaci komplikují povodně, protože chladné počasí provázejí vydatné srážky. Ohrožena je zejména oblast v okolí Kapského města.