Dvaačtyřicetiletému Erwinu Arnadovi hrozilo, že půjde až na dva a půl roku do vězení. Žalobce ho vinil, že přebíral fotografie odhalených žen z amerického vydání Playboye.

Arnada se hájil, že časopis, který začal vycházet loni v dubnu, neobsahuje žádnou nahotu a je mnohem cudnější než jiné v zemi vydávané časopisy západního typu.

Ještě před vynesením rozsudku bylo před soudní budovou rozmístěno na 600 policistů s dvěma vodními děly pro případ, že by demonstrace asi stovky islámských extremistů vyvolala násilnosti. Podle dosavadních zpráv se ale demonstranti omezili jen na výkřiky o velikosti Alláha.

Vydávání Playboye místní konzervativní muslimy pobouřilo. Redakce musela být dokonce přesunuta na Bali, protože původní kanceláře byly zničeny, když na ně muslimové házeli kameny.

Příznivci otevřenější společnosti zase žalují vládu kvůli zákonu proti pornografii. Podle něj by mohlo být trestné jak líbání na veřejnosti, tak erotické tance. Obávají se, že by to mohlo ohrozit vnímání země jako tolerantní.